Skip to main content
Nezaradené

Prírodné okolie dáva týmto mestám status výnimočnosti. Bratislava patrí medzi ne

By 24. júna 201926 júna, 2019No Comments

Bratislava leží na úpätí Malých Karpát, v území medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou. Mestom sa vinie rieka Dunaj a mimo centra aj rieka Morava. Celosvetovú výnimočnosť dáva metropole Slovenska aj poloha na hraniciach troch krajín. Malé Karpaty prerastajú cez lesný park do mestských území. Jedným z nich sú aj Kramáre. Obytné zóny Kramárov vykresľujú okrajovú líniu bratislavského lesoparku, sú na dosah lesa a možností využívať ho na každodennú rekreáciu, oddych, regeneráciu a turistické či športové aktivity.

Mestské lesy zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu v ekológii ľudských biotopov. Zelené plochy mestá ochladzujú, podnecujú fyzickú aktivitu, prispievajú k zníženiu stresu, zvyšujú sociálnu interakciu a zlepšujú duševné zdravie. Je potešujúce, že v mnohých krajinách rastie pochopenie dôležitosti prírodnej ekológie a význame mestských lesov v súvislosti s klimatickými zmenami. Vybrali sme pre vás príklady miest, ktoré vrástli prirodzene do organizmu okolitej prírody a tvoria spolu funkčný celok. Patrí medzi ne aj Bratislava. Je to cenná devíza, vážme si ju a rovnako, ako vieme prijímať prínosy a krásy prírody, skúsme jej to vracať v ochrane a rozumnom užívaní. Od miest s veľkými lesnými parkami, cez mestá na úpätí hôr, alebo na brehoch riek – v každom z nich nájdeme spoločné črty s Bratislavou.

Bratislava: Vrastená do Malých Karpát

Foto: O. Maňáková a O. Mažgút, www.infoglobe.sk

Prírodná zeleň, rezervácie, chránené areály a prírodné pamiatky, nivy, ramená  a lužné lesy, to je pestrý koktail prírodného bohatstva Bratislavy. Holandská cestovná kancelária TravelBird v minulom roku porovnávala  50 miest z celého sveta a zostavila rebríček najzelenších miest. Bratislava v ňom – vôbec nie prekvapivo – obsadila tretie miesto. V roku 2016 zaradil britský Telegraph Bratislavský lesopark do desiatky najlepších miest na lesnú dovolenku. Bratislava tak nechala za sebou aj bájny Sherwoodsky les vo Veľkej Británii.

Budapešť: Prepojenie s Budínskymi vrchmi

Hlavné mesto Maďarska je tiež rozložené na oboch brehoch Dunaja. Tie sú zelené, komunikujú spolu a prirodzene spájajú budínsku a peštiansku časť mesta. Línia zelených plôch sa ťahá z Budínskych vrchov k dunajským nábrežiam a prerastá až do ulíc mesta.

Ľubľana: Z mesta do Álp

Hlavné mesto Slovinska Ljubljana stojí „jednou nohou“ na brehu rieky Ljubljanice a druhou na úpätí okolitých hôr. Obe prírodné veličiny spájajú zelené plochy mestských parkov, ako je napríklad Tivoli Park v centre mesta. Prírodné mestské scenérie strážia majestátne Julské Alpy.

Tbilisi: Na skok do Kaukazu

Tbilisi sa rozprestrelo pod zelenými vrchmi kaukazských hôr. Hlavným mestom Kaukazu, ako Tbilisi volajú,  preteká rieka Kura a okrajové štvrte prerastajú do lesov Sololaki. Spája v sebe staré historické štvrte s modernými. Ich spoločným menovateľom je množstvo zelených plôch.

Ženeva: Ženevské jazero a alpské scenérie

Ženeva vyrástla na brehoch Ženevského jazera a je obklopená švajčiarskymi a francúzskymi Alpami. Spojenie týchto dvoch svetov ponúka veľa možností na aktívny oddych. Môžete sa plaviť loďou cez jazero alebo zamieriť do Álp na horskú túru.

San Sebastian: Brána do zeleného severného Španielska

San Sebastian sa nachádza v severnej časti španielskeho pobrežie. Je charakteristický zelenou krajinou, ktorá sa tu predvádza v podobe skalnatých útesov ale aj dramatických hôr. Rovnako ako ostatné mestá, ktoré sme vám ponúkli, je táto svieža zelená krajina bezprostredne prepojená s mestom.

Zdroj: www.noble.life