Skip to main content
Nezaradené

Keď sa sused stretne so susedom

By 20. júna 201926 júna, 2019No Comments

Susedské stretnutia bývajú rôzne. Od srdečného pozdravu a prehodenia pár viet, cez míňanie sa  s nedbalo zamumlaným pozdravom, sú však aj také, pri ktorých prejdete okolo seba bez akejkoľvek interakcie. To, ako vyzerajú naše susedské vzťahy, ovplyvňujeme my sami. Ak prestaneme ignorovať okolie a začneme pracovať na priateľskom susedskom prostredí, môžeme objaviť ďalší rozmer bývania a posunieme kvalitu svojich životov na vyššiu úroveň. Pretože v dobre fungujúcej mestskej štvrti sa žije lepšie.

Spomaľte, na užitie si susedstva musíte mať čas

Doba je rýchla, všetci to tak vnímame. Pokúsme sa spomaliť. Nájdime si čas na ľudí okolo seba a rozvíjajme vzťah k susedom a štvrti, v ktorej bývame. Nie, netreba ísť proti modernému svetu. Stačí si budovať a chrániť to, čo je v našich životoch dobré a zachovávať si jedinečnú atmosféru a charakter miesta, kde žijeme. Pre začiatok možno stačí neponáhľať sa do svojich bytov, ale zastaviť sa na kus reči v útulnej kaviarni na rohu ulice, alebo v sobotu ráno si vyjsť na trh pre čerstvú zeleninu, porozprávať sa so susedom v obchode s potravinami. Spomaľte, uvidíte že v pomalšom tempe začnete vnímať mnohé veci inak a uvidíte aj tie, ktoré vám doteraz unikali.

Zapojte sa do aktivít so susedmi. Že nemáte príležitosť? Vytvorte si ju!

A ako na to? Majte prehľad o tom, čo sa okolo vás deje. Stačí, aby ste boli pozorní a zainteresovaní. Pristavte sa pri susedke, ponúknite sa, že jej postrážite dieťatko, alebo vyvenčíte psíka, pomôžte jej poliať záhradku za domom, o ktorú sa stará. Osvedčeným spôsobom na budovanie susedskej komunity bývajú aj rôzne komunitné aktivity, susedské burzy, alebo varenie vianočnej kapustnice, či punču. Ak vám to podmienky dovolia, zorganizujte letnú podvečernú opekačku, jej jednoduchšou alternatívou môže byť súťaž o najchutnejší letný koláč. Deti nemôžu v procese budovania komunity chýbať, zorganizujte pre nich športovú olympiádu, kolobežkové preteky, alebo  súťaž v kreslení na chodník. Pozornosť venujte aj seniorom. Sídliská sú plné osamelých starších ľudí. Anonymita bytoviek ich oberá o možnosti  pre vytváranie vzťahov. Myslite aj na  nich a skúste ich pomaly vťahovať do susedskej komunity.

Naučte sa, užívať si priestor

Letné dni sú ideálnym časom na susedské stretávania sa na lavičkách, ihriskách, pri venčení vašich miláčikov. Práve v lete je dopyt po kvalitných a využiteľných verejných priestoroch najväčší. Naučte sa užívať si priestor vašej mestskej štvrte a okolie vašich domovov. Ak nie sú práve ideálne pre podobné aktivity, vyhrňte si rukávy a zmeňte to. Zorganizujte brigády, ktoré skrášlia okolie vašich bytoviek, vyzbierajte odpadky, vysaďte predzáhradky, stromčeky, vytvorte si zákutia, kde sa môžete stretávať. Navrhnite riešenie, ktoré pomôže skvalitniť priestor, v ktorom žijete a požiadajte mestskú časť o podporu. Ak sa vám to zdá komplikované, či nemožné, nehádžte flintu do žita, niekedy stačí málo, aby sa veci rozbehli. Vaším vkladom je váš čas, vôľa a vytrvalosť. Buďte aktívni, inšpirujte k angažovanosti aj svojich susedov. Verte, energia, ktorú do toho vložíte, sa vám niekoľkonásobne vráti.